BARAKA MANİFESTO

Bundan yaklaşık 20 yıl önce ülkemizde her yöreye has bir zanaat vardı. Bir yöremizden her evin altında kurulu küçük dokuma atölyelerinde, el dokuma tezgahlarının melodisi yükseliyordu. Ayşe teyzeler gün boyunca yüzlerce kez mekik değiştirerek kumaş dokurken, başka bir yöremizde Ali Amca, nar yaprağından elde ettiği kök boya ile derileri elleri ile boyayıp, ellerinde dikerek ayakkabı yapıyordu. Başka bir yöremizde bakırcı Ahmet Usta’nın küçük atölyesinden bakırların işlenişinin melodisi yükselirdi. Bir diğer yöremizde toprak şarkı söylerdi, balçık kıvamına getirecek su ile buluştuğunda. Mehmet ustanın ellerinde dans ederek testi olurdu, cezve olurdu, fincan olurdu, güveç olurdu. Fatmalar çeyiz işler gibi işlerdi çinileri. Kadınlar ilmek ilmek dokudukları oyalı aksesuarlarla süslenirlerdi.

20 yıl önce dokumacılar, bakırcılar, çiniciler, yemeniciler sokakları vardı. Kendine has zanaatı ile ünlü her beldede bu zanaatın melodisi duyulurdu sokaklarda ‘emek, emek’ diye haykırırdı sanki bu melodiler. Ustaların elinden çıkmış bir ürüne baktığınızda sadece bir objeye değil zarafetin emekle nasıl ilmek ilmek işlendiğini görürdünüz.  Anasından kızına, babasından oğluna nesiller boyu devam ederdi ustalık.

Günümüzde her sokakta yankılanan bu melodiyi duymak artık çok zor. ‘Emek, emek’ diye yankılanan melodiyi artık kasabalarda bu sanatı yaşatmak için direnen sadece birkaç kişiden dinleyebilirsiniz. ‘Emek’ melodisinin belki de bunlar son yankılanışları birkaç şanslı sokakta.

Biz kültürel mirasımıza sahip çıkmak, bu değerleri sizlerle buluşturmak ve yeni nesli bu sanata heveslendirmek için yola çıktık. Bizim ürün gamımızın %95 i Ayşe, Fatma teyzelerin, Zeynep kızların, Ali, Ahmet, Mehmet Amcaların el emekleri. Bu ürünleri Anadolu’nun her köşesinden özünü bozmadan modern çizgilerle tasarımlayarak size ulaştırmayı, kültürümüzü yaşatmayı bir borç biliyoruz.

Anadolu’nun mirasını, samimiyetini yuvanıza getirmek, çocuklarınıza hikayesini anlayabileceğiniz eşyalar bırakmak, Fatma Teyzenin, Ali Amcanın emeğini karşılıksız bırakmamak, bizim için en kutsal görev.

Bu gaye ile oluşturduğumuz ürün gamımız aşağıdaki gibidir;

·        El yapımı ayakkabılar

·        El dokuması pamuk ve ipekli ev tekstil ürünleri ve aksesuarlar

·        El yapımı otantik takı ve aksesuarlar,

·        Yöresel dokuma kumaşlardan elde yapılan motif ve işlemelerle süslenmiş kıyafetler

·        El yapımı deri çantalar,

·        El yapımı ev aksesuarları